Automatyczne skrzynie biegów nie są nowością jeśli chodzi o auta osobowe i użytkowe, bo ten rodzaj przeniesienia napędu opracowano jeszcze przed drugą wojną światową. Kluczowe znaczenie ma też i to, że pojazdy z tym rodzajem skrzyni biegów nadal poruszają się po drogach całego świata, a część z nich ma nawet kilka dekad na karku. Takie nie zużywanie się tej skrzyni jest powiązane z tym, że ludzie dbają o te pojazdy i to dość wnikliwie, czyli wymieniają regularnie olej przekładniowy, po to by problemy nie zaczęły się pojawiać.

Automatyczne skrzynie biegów

Automatyczne skrzynie biegów

Rzecz jasna są też i tacy eksploatujący, którzy wolą się spóźnić o te dwa tysiące kilometrów z wymianą oleju przekładniowego, bo muszą najpierw spłacić ratę za mieszkanie. Rozumowanie takie ma swoje minusy, bo przez to automat zaczyna się nadmiernie zużywać i to przy niższym przebiegu. Kilka takich spóźnień z wymianą oleju przekładniowego i trzeba przedwcześnie dać auto do naprawy, po to by mechanik wyciągnął z niego automatyczną skrzynię biegów i odesłał do zakładu regenerującego takie skrzynie.

Częstotliwość wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów  zależna jest oczywiście od marki oraz modelu samochodu czy nawet rodzaju samej skrzyni. Zazwyczaj jednak pierwsza wymiana oleju w skrzyni automatycznej nie powinna nastąpić później niż  po 60 – 120 tys. km, kolejne już co 40 – 100 tys. km. co związane jest z zużyciem mechanizmu.

Lepiej jest wymieniać olej przekładniowy zgodnie z instrukcją eksploatacji podaną przez producenta auta, bo wtedy automatyczna skrzynia wykona konkretny przebieg, a jej regeneracja będzie miała miejsce wtedy gdy auto będzie miało już te kilka lat na karku. Po świecie jeżdżą auta z automatami, których skrzynie zaliczyły już trzy lub cztery regeneracje i nie zawsze są to rozległe naprawy, bo takie wiekowe pojazdy to inna epoka w dziejach motoryzacji. wtedy automatyczne skrzynie biegów były trwalsze, bo te kilka dekad temu ludzie kupowali auta nawet na ponad dwadzieścia lat i dlatego automatyczna skrzynia biegów musiała być tą lepiej wykonaną.

Obecnie sprawy powiązane z jakością wyglądają znacznie słabiej, bo obecnie produkowane skrzynie automatyczne i manualne zazwyczaj są opcją tylko na pewien przebieg, a potem regeneracja jest sprawą pewną. Kiedyś było inaczej, bo kiedyś jakość była o wiele ważniejszym parametrem, czyli w tamtych czasach jakość niemal decydowała o sprzedawalności danego modelu.

W naszym warsztacie Auto Gaz Bocian oferujemy m.im usługę wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów, zachęcamy gorąco do skorzystania z naszych usług.

Chcesz się zapisać na wymianę oleju?

Zadzwoń lub napisz i umów wizytę w Auto Gaz Bocian